IRJP: Spotkanie nauczycieli polonijnych pracujących na terenie Szkocji
NOWOŚCI W INSTYTUCIEWielka Brytania    2023-09-12

Spotkanie nauczycieli polonijnych pracujących na terenie Szkocji

W edynburskiej The Signet Library odbyło się spotkanie nauczycieli polonijnych pracujących na terenie Szkocji. Wydarzenie, zorganizowane przez Konsulat Generalny w Edynburgu miało na celu uhonorowanie pracy polskich nauczycieli i podziękowanie im za wysiłek wkładany w pracę z polskimi dziećmi w szkołach polonijnych w Szkocji.

Spotkanie otworzyła Angus Robertson, minister ds. konstytucji, spraw zewnętrznych oraz kultury w szkockim rządzie, która podkreśliła zaangażowanie polskich nauczycieli w integrację Polaków mieszkających w Szkocji. Polskim pedagogom za ich pracę i podtrzymywanie polskości podziękował konsul generalny Łukasz Lutostański oraz wicedyrektor Instytutu Rozwoju Język Polskiego im. Świętego Maksymiliana Kolbego, który po oficjalnej uroczystości dyskutował z dyrektorami szkół o rozwoju kierowanych przez nich placówek.

Według danych polskiego konsulatu w całej Szkocji działa 26 szkół polonijnych, w których uczy się ponad 3 tys. uczniów, czyli ponad 16 proc. polskich dzieci (w wieku szkolnym) mieszkających w Szkocji. Z inicjatywy Konsulatu Generalnego wkrótce rozpocznie się kampania pod hasłem #WiemKimJestem zachęcająca polskich rodziców do zapisywania swoich dzieci do szkół polonijnych.


>


Kilka słów o szkockiej edukacji

System edukacji w Szkocji oparty jest na Curriculum for Excellence, które dotyczy całego okresu edukacji dziecka od 3. do 19. roku życia. Edukacja w Szkocji jest powszechna, obowiązkowa i bezpłatna – obejmuje wszystkie dzieci od 5. do 16. roku życia. Etapy kształcenia obowiązkowego są dwa: szkoła podstawowa: 5-11 lat, szkoła średnia: 12-16 lat. Za monitorowanie szkół odpowiada rządowa agencja wspierająca system edukacji w Szkocji tj. Education Scotland.

W Szkocji terminy rozpoczęcia i zakończenia szkoły są nieco inne niż te w Anglii. Szkoły są czynne 190 dni w roku. Rok szkolny rozpoczyna się w połowie sierpnia, a kończy na przełomie czerwca i lipca. Cały rok szkolny podzielony jest na 3 części (trymestry), przedzielone w okresie wielkanocnymi i bożonarodzeniowym co najmniej dwutygodniową przerwą. W połowie każdego trymestru są też tygodniowe przerwy. Terminy przerw szkolnych różnią się w zależności od regionu Szkocji.

Obowiązek szkolny trwa 11 lat. W Szkocji dzieci, które do dnia pierwszego marca danego roku ukończyły 4 lata, powinny podjąć naukę w danym roku w sierpniu. W całej Wielkiej Brytanii dzieci muszą pozostać w szkole do ostatniego piątku czerwca w roku, w którym kończą 16 lat. Większość uczniów kończy szkołę podstawową w wieku 11 lat i podejmuje naukę w szkole średniej. Zazwyczaj szkoły nie wymagają zdawania egzaminów wstępnych.

Szkoły w Szkocji zapewniają także wsparcie językowe dla uczniów, dla których j. angielski nie jest ich pierwszym językiem (English for Speakers of Other Languages – ESOL). Dedykowany nauczyciel wspiera dzieci i młodzież indywidualnie.

Szkoła zapewnia podręczniki i pomoce szkolne, natomiast rodzice pokrywają koszt mundurka szkolnego. Musi zapewnić również darmowe posiłki dla wszystkich dzieci, których rodzice korzystają z jakichkolwiek świadczeń związanych z niskim dochodem na członka rodziny, oraz zgodnie z nowymi regulacjami zapewnić wszystkim uczniom możliwość zakupu posiłku według wytycznych narodowej agencji zajmującej się zdrowym odżywianiem. Również obowiązkiem szkoły jest zapewnienie wszystkim uczniom odpowiednich warunków spożycia posiłków przyniesionych z domu i opiekę pedagoga w tym miejscu.

Dzieci mieszkające w dalszej odległości od szkoły mają prawo do bezpłatnego transportu organizowanego na koszt władz lokalnych. Dzieci niepełnosprawne mają prawo do takiego transportu, nawet jeśli odległość ich domu od szkoły nie przekracza dystansu będącego do pokonania pieszo.


Opr. Centrum Medialne IRJP


DOSTĘPNOŚĆ CYFROWA

POSŁUCHAJ TEKSTU ZAMIESZCZONEGO NA STRONIE / CZYTA SYNTEZATOR MOWY
NOWOŚCI W INSTYTUCIE - ARCHIWUM
PORTAL IRJP WYŚWIETLONO 3189952 RAZY×