IRJP: Z amerykańską Polonią o edukacji, dziedzictwie i przyszłości
NOWOŚCI W INSTYTUCIEUSA    2023-09-15

Z amerykańską Polonią o edukacji, dziedzictwie i przyszłości

W stanach Zjednoczonych Ameryki trwa wizyta państwowa pod przewodnictwem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej - Poseł na Sejm RP, w której uczestniczy również reprezentant Instytutu Rozwoju Języka Polskiego zastępca dyrektora Jacek Janowiak. W bardzo bogatym programie znalazły się spotkania ze środowiskami nauczycielskimi i instytucjami kultywującymi i propagującymi polską kulturę w Ameryce.

W czwartek w Nowym Jorku odbyły się spotkania w Instytutcie Józefa Piłsudskiego w Ameryce oraz Polskiej Szkole Sobotniej przy parafii św. Cyryla i Metodego na Brooklynie, panel dyskusyjny w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku pt. „Warto być Polakiem”. Dzień zakończył się udziałem we mszy św. w intencji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w kościele pw. św. Antoniego.

Instytut Józefa Piłsudskiego

Instytut Józefa Piłsudskiego w tym roku obchodzi 80-lecie istnienia. Była to okazja do rozmowy m. in. z dyrekcją instytutu – Iwoną Korgą, prezesem i dyrektorem wykonawczym oraz Adą Niedźwiedzką, dyrektorem ds. rozwoju o historii tego miejsca oraz roli działaczy polonijnych, jaką odegrali w jego rozwoju. Należy wiedzieć, że po II wojnie światowej archiwa Instytutu znacznie się powiększyły, ponieważ Polonia zaczęła przesyłać swoje zbiory, dokumenty, książki i dzieła sztuki. Całą kolekcję Instytutu stanowią dary. W placówce znajduje się „mini Muzeum Narodowe” – dzieła znakomitych polskich artystów: Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego. W archiwum Instytutu są również dwa oryginalne listy Marszałka Józefa Piłsudskiego, w tym jeden skierowany do Polonii. Instytut organizuje rocznie kilkadziesiąt spotkań edukacyjnych, głównie promujących polską historię.

Polska Szkoła Sobotnia przy parafii św. Cyryla i Metodego na Brooklynie

Polska Szkoła Sobotnia przy parafii św. Cyryla i Metodego na Brooklynie to placówka, której historia sięga roku 1993. Obecnie szkoła liczy 420 uczniów, dla których prowadzone są zajęcia od czterolatków do 12 klasy szkoły średniej. Zajęcia odbywają się w piątki i w soboty. Grono pedagogiczne składa się z 22 nauczycieli. Dyrektorem szkoły jest od roku 1994 pani dr Dorota Andraka, będąca jednocześnie prezesem Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. Opiekę duchową sprawuje ksiądz Eugeniusz Kotliński. Uczniowie zdobywają tu wiedzę z zakresu języka polskiego , historii, geografii, literatury i kultury polskiej, uczą się o pięknych polskich tradycjach i obyczajach. Prowadzone są lekcje muzyki, tańca i kultury na co dzień. Uczniowie klas licealnych przystępują do egzaminu LOTE, którego pomyślne zaliczenie daje im kredyty do szkół amerykańskich oraz do Egzaminu Certyfikacyjnego z Języka Polskiego jako Obcego, który umożliwia zdobycie certyfikatu.

Spotkanie z przedstawicielami społeczności szkolnej z Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Cyryla i Metodego na Brooklynie było okazją do przekazania podziękowań nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie na rzecz placówki. W rozmowie z rodakami Wicemarszałek Sejmu podkreśliła, że są najlepszymi ambasadorami Polski. Małgorzata Gosiewska mówiła również o patriotyzmie młodego pokolenia oraz istotnej roli kościoła w życiu Polonii. Zachęcała także do skorzystania z przysługujących praw i udziału w nadchodzących wyborach oraz referendum, które są prawdziwym świętem demokracji. Wicemarszałek rozmawiała o wyzwaniach stojących przed polskimi szkołami oraz o możliwościach współpracy z nowo powstałym Instytutem Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, w kontekście rozszerzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży o uczestników reprezentujących Polonię.

W spotkaniu uczestniczyli m. in. konsul generalny RP Adrian Kubicki, zastępca dyrektora Instytut Rozwoju Języka Polskiego Jacek Jankowiak, dyrektor Polskiej Szkoły Sobotniej Dorota Andraka, nauczyciele oraz księża z parafii św. Cyryla i Metodego Saints Cyril and Methodius Church / Greenpoint.

Dyplomy Uznania Ministra Edukacji i Nauki

Panel dyskusyjny pt. „Warto być Polakiem” w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku był okazją do przypomnienia polityki międzynarodowej prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jej odniesień do współczesności zwłaszcza w aspekcie agresywnej postawy Rosji, problemie emigrantów, ale też wręczenia Dyplomów Uznania Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka placówkom edukacyjnym obchodzącym jubileusze.

Msza św. w intencji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Polska delegacja wraz z przedstawicielami Polonii, uczestniczyła we mszy św. w intencji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w kościele pw. św. Antoniego. Po nabożeństwie marszałek Gosiewska w rozmowach z rodakami podziękowała im za działalność polonijną i krzewienie polskości poza granicami Ojczyzny – kultywowanie pamięci o zbrodni katyńskiej, obronę pomnika w Jersey City upamiętniającego sowiecki mord w Katyniu oraz pielęgnowanie pamięci o ofiarach katastrofy smoleńskiej.


Opr. Centrum Medialne IRJP


DOSTĘPNOŚĆ CYFROWA

POSŁUCHAJ TEKSTU ZAMIESZCZONEGO NA STRONIE / CZYTA SYNTEZATOR MOWY
NOWOŚCI W INSTYTUCIE - ARCHIWUM
PORTAL IRJP WYŚWIETLONO 3190033 RAZY×