IRJP: Debata środowisk polonijnych w Parlamencie Brytyjskim: Być Polakiem w UK – czy to powód do dumy?
NOWOŚCI W INSTYTUCIEPolska    2023-09-18

Debata środowisk polonijnych w Parlamencie Brytyjskim: Być Polakiem w UK – czy to powód do dumy?

21 września br. o godz. 18:00 w Parlamencie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, w Pałacu Westminsterskim, Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego organizuje debatę środowisk polonijnych pod tytułem Być Polakiem w UK – czy to powód do dumy?

W spotkaniu, pod honorowym patronatem Pana Piotra Wilczka, Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, weźmie udział 70 uczestników. Swoją obecność w Parlamencie zapowiedzieli m. in. Tomasz Rzymkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, oraz prof. Jacek Gołębiowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Debatę poprowadzą: Agata Konarska, dziennikarka i prezenterka TVP Polonia i George Byczynski, redaktor naczelny portalu British Poles.

Do debaty zaproszono przedstawicieli młodego pokolenia i ich nauczycieli oraz reprezentantów Polonii w pierwszym, drugim i kolejnych pokoleniach, którzy mieszkają na Wyspach. To głównie im organizatorzy chcą oddać głos w sprawach ważnych dla nich i dla przyszłości Polski. 

Polonia brytyjska jest jedną z liczniejszych na świecie, Polacy to pierwsza pod względem liczebności grupa narodowościowa imigrantów w Wielkiej Brytanii a język polski to drugi co do popularności język w Anglii i trzeci w Wielkiej Brytanii (po angielskim i walijskim), z około 1% populacji posługującej się nim na co dzień. Polonię brytyjską można datować od okresu powstania listopadowego, kiedy to do Londynu dotarła pierwsza polska emigracja polityczna.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły TVP INFO, Polskie Radio dla Zagranicy oraz Polska Agencja Prasowa.

Spotkanie ma charakter zamknięty. W celu akredytacji, prosimy o potwierdzenie obecności przedstawicieli mediów oraz podanie nazwisk dziennikarzy do dn. 19 września, do godz. 16:00 pod adresem: joanna.raczka@irjp.gov.pl.
DOSTĘPNOŚĆ CYFROWA

POSŁUCHAJ TEKSTU ZAMIESZCZONEGO NA STRONIE / CZYTA SYNTEZATOR MOWY
NOWOŚCI W INSTYTUCIE - ARCHIWUM
PORTAL IRJP WYŚWIETLONO 3190137 RAZY×