IRJP: BYĆ POLAKIEM W UK - CZY TO POWÓD DO DUMY?
NOWOŚCI W INSTYTUCIEWielka Brytania    2023-09-22

BYĆ POLAKIEM W UK - CZY TO POWÓD DO DUMY?

21 września br. o godz. 18:00 w Parlamencie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, w Pałacu Westminsterskim, odbyła się debata środowisk polonijnych pod tytułem "Być Polakiem w UK – czy to powód do dumy?", zorganizowana przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

W spotkaniu, pod honorowym patronatem Pana Piotra Wilczka, Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, wzięło udział 70 uczestników. Debatę, prowadzoną przez Agatę Konarską, dziennikarkę i prezenterkę TVP Polonia i Georga Byczynskiego, redaktora naczelnego portalu British Poles, rozpoczęli: Mateusz Stąsiek, Konsul Generalny w Ambasadzie RP w Londynie, Piotr Semeniuk Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz dr hab. Jacek Gołębiowski, prof. KUL, Dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

Wzięli w niej udział przedstawiciele młodego pokolenia i ich nauczyciele oraz reprezentanci Polonii w pierwszym, drugim i kolejnych pokoleniach, którzy mieszkają na Wyspach. To głównie im organizatorzy oddali głos w sprawach ważnych dla nich i dla przyszłości Polski.

Polonia brytyjska jest jedną z liczniejszych na świecie. Polacy to pierwsza pod względem liczebności grupa narodowościowa imigrantów w Wielkiej Brytanii a język polski jest drugim co do popularności językiem w Anglii i trzecim w Wielkiej Brytanii (po angielskim i walijskim), z około 1% populacji posługującej się nim na co dzień.

Polonię brytyjską można datować od czasu powstania listopadowego, wtedy do Londynu dotarła pierwsza polska emigracja polityczna. Masowa obecność Polaków w Zjednoczonym Królestwie związana jest z okresem II wojny światowej, kiedy to po upadku Francji rząd Rzeczypospolitej Polskiej znalazł się na uchodźstwie w Wielkiej Brytanii. Trzon tej emigracji stanowili żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy po zakończeniu wojny nie mogli wrócić do Ojczyzny zniewolonej komunizmem. Kolejna fala emigracji dotarła tutaj w latach 80. XX wieku, była to tzw. emigracja solidarnościowa, natomiast na początku XXI wieku (po 2004 roku), na Wyspy przybyła najliczniejsza grupa emigrantów w ramach tzw. emigracji poakcesyjnej.

Debatę, po przedstawieniu wniosków podsumowujących dyskusję, zakończyło wystąpienie prof. Piotra Wilczka, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.Brytyjska Polonia odpowiada na pytanie debaty

Szymon Kiersz

- Mieszkam i studiuję w Pool. Co tydzień idę do szkoły angielskiej, w której jest wielu uczniów z różnych kręgów kulturowych. Jestem przygotowany do tego, aby opowiadać swoim kolegom o naszym kraju: historii, kulturze, kuchni. Uważam, że nasza kultura jest jedną z najlepszych na świecie.

Marcel Zielonka

- Dwa lata temu zdałem maturę z polskiego. Ale początki były bardzo trudne, wymagały dużo pracy. Teraz, gdy jestem na studiach, mam poczucie, że dzięki polskiej szkole po prostu wiem więcej. W regularnej szkole nie dowiedziałbym się tylu niuansów związanych np. z II Wojną Światową, które poznałem dzięki nauczycielom z naszej szkoły.

Stanisław Joachimiak

- Przeprowadziłem się do UK w 2012 roku. Miałem wtedy 7 lat. Rodzice od razu zapisali mnie do polskiej szkoły. Nie bardzo wtedy rozumiałem, dlaczego i po co. Ale wkrótce stała się dla mnie jasna rola i wartość polskiej szkoły. Ona po prostu daje szansę kontaktu z polskim środowiskiem, z koleżankami i kolegami o wspólnych korzeniach. Daje szansę, by kultywować nasze wspólne dziedzictwo.

Jeremi Pętlicki

- Dwa lata temu zacząłem pracę w pobliskiej restauracji. Okazało się, że większość pracowników to Polacy. Byli tam też Ukraińcy, co ciekawe, okazało się, że też mówią po polsku. Do polskiej szkoły zacząłem chodzić w trzeciej klasie, mam już maturę, pracuję w szkole jako asystent. Polska szkoła jest wciąż dla mnie ważnym miejscem.


RAMOWY PROGRAM DEBATY

Godz. 18:10
Otwarcie spotkania - Agata Konarska i George Byczynski

Wystąpienia:

  1. Mateusz Stąsiek, Konsul Generalny w Ambasadzie RP w Londynie
  2. Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki
  3. dr hab. Jacek Gołębiowski, prof. KUL, Dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego

Godz. 18:30
Debata prowadzona i moderowana przez Agatę Konarską i Georga Byczynskiego

Godz. 19:30
Podsumowanie debaty:
- prof. Jacek Gołębiowski i George Byczynski

Godz. 19:40
Wystąpienie prof. Piotra Wilczka, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Godz. 19:50
Podziękowanie i zakończenie spotkania


Patronat medialny nad wydarzeniem objęły TVP INFO, Polskie Radio dla Zagranicy oraz Polska Agencja Prasowa.

STRONA INTERNETOWA DEBATYDOSTĘPNOŚĆ CYFROWA

POSŁUCHAJ TEKSTU ZAMIESZCZONEGO NA STRONIE / CZYTA SYNTEZATOR MOWY
NOWOŚCI W INSTYTUCIE - ARCHIWUM
PORTAL IRJP WYŚWIETLONO 3190108 RAZY×