IRJP: Finaliści XIX Olimpiady Języka Polskiego w Niemczech z wizytą u Pierwszej Damy
NOWOŚCI W INSTYTUCIEPolska    2023-11-17

Finaliści XIX Olimpiady Języka Polskiego w Niemczech z wizytą u Pierwszej Damy

Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda spotkała się dziś w Pałacu Prezydenckim z finalistami XIX Olimpiady Języka Polskiego w Niemczech. Pierwsza Dama rozmawiała z młodzieżą i nauczycielami m.in. o nauczaniu języka polskiego w szkołach polonijnych, zaletach dwujęzyczności oraz korzyściach płynących z czytelnictwa.

Młodzież przebywa w Polsce w związku z Wielkim Finałem Olimpiady, organizowanym w tym roku przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Olimpiada odbywa się od prawie 20 lat, pod patronatem Ambasadora RP w Republice Federalnej Niemiec, we współpracy z nauczycielami polonijnymi. W trakcie wizyty w Warszawie uczniowie m.in zwiedzili Pałac Prezydencki.

Pierwsza Dama złożyła wszystkim uczestnikom serdeczne gratulacje dostania się do Wielkiego Finału oraz podziękowała organizatorom za popularyzowanie wśród młodzieży języka polskiego oraz zamiłowania do literatury. Słowa wdzięczności skierowała również do nauczycieli za zachęcanie młodzieży do udziału w dodatkowych aktywnościach. Małżonka Prezydenta podkreśliła, że nauczycieli polonijnych cechuje duża kreatywność.

Uczniowie opowiadali o własnych motywacjach do nauki i planach jej kontynuowania w kolejnych latach. Młodzież zamierza podjąć studia w Polsce m.in. na kierunkach medycznych i prawniczych.

Agata Kornhauser–Duda nawiązała do obchodzonego w ostatnim czasie Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Podkreśliła, że głównymi walorami płynącymi z nauki języków jest łatwość przyswajania wiedzy i poszerzanie horyzontów. – Jesteście odważni, widzicie, jakie są profity z tego, że mówi się w innych językach – możecie swobodnie podróżować, nawiązywać kontakty – wskazała Małżonka Prezydenta RP.

Rozmowy dotyczyły również inicjatyw wspieranych przez Panią Prezydentową, m.in. Narodowego Czytania oraz Konkursu recytatorskiego „Słowem – Polska”. – Narodowe Czytanie to przypomnienie najpiękniejszych dzieł polskiej literatury, ale to także akcja łączenia Polaków na wszystkich kontynentach, w tym roku z ponad 6 tys. miejsc – powiedziała Agata Kornhauser–Duda.

Pierwsza Dama zapewniła, że będzie trzymała kciuki za finalistów na ostatnim etapie zmagań. – Kontynuujcie tą piękną przygodę z literaturą – podsumowała. Finał konkursu będzie miał miejsce 18.11.br. w Lublinie.

W spotkaniu wzięła udział także Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Olimpiady, Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech Pani Renata Kaczmarek oraz przedstawiciele Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Maksymiliana Marii Kolbego.Na podstawie, zdjęcia: KPRP


DOSTĘPNOŚĆ CYFROWA

POSŁUCHAJ TEKSTU ZAMIESZCZONEGO NA STRONIE / CZYTA SYNTEZATOR MOWY
NOWOŚCI W INSTYTUCIE - ARCHIWUM
PORTAL IRJP WYŚWIETLONO 3190069 RAZY×