IRJP: Spotkanie z dyrekcją Instytutu Piłsudskiego w Ameryce




NOWOŚCI W INSTYTUCIE



Polska    2023-05-09

Spotkanie z dyrekcją Instytutu Piłsudskiego w Ameryce

W dniu 9 maja br. prof. dr hab. Jacek Gołębiowski, Dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego oraz Jacek Janowiak, Zastępca Dyrektora Instytutu spotkali się z dr Iwoną Drąg-Korgą, prezes Instytutu Piłsudskiego w Ameryce.

Podczas spotkania przedstawiciele obu instytucji omówili możliwości współpracy w zakresie dokumentowania historii i dokonań Polaków i Polonii za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA).

Instytut Piłsudskiego w Ameryce powołano w 1943 roku. Jego misją jest gromadzenie, przechowanie i konserwacja dokumentów i innych materiałów historycznych dotyczących Polski i Polonii. Instytut prowadzi badania z dziedziny współczesnej historii Polski i Polonii. Popularyzuje historię i kulturę polską. Swoje zbiory udostępnia badaczom – posiada własne archiwum oraz bibliotekę liczącą ponad 20 000 woluminów.




Instytut Piłsudskiego w Ameryce

Misja i działalność

Misją Instytutu jest:

  • Gromadzenie, przechowanie i konserwacja dokumentów i innych materiałów historycznych dotyczących Polski i Polonii.
  • Udostępnianie zbiorów badaczom.
  • Prowadzenie badań z dziedziny współczesnej historii Polski i Polonii.
  • Popularyzacja historii i kultury polskiej.
  • Instytut spełnia swoją misję poprzez następującą działalność:

Archiwum

Celem działalności archiwum jest zabezpieczenie spuścizny historycznej i umożliwienie dostępu do niej. Archiwum zajmuje się: porządkowaniem i katalogowaniem zbiorów obejmujących dokumenty, zdjęcia, taśmy dźwiękowe, taśmy wideo, filmy, czasopisma i inne; pozyskiwaniem nowych nabytków; digitalizacją i udostępnianiem poprzez Internet zdigitalizowanych materiałów; umożliwianiem pracy badaczom na miejscu i wykonywaniem kwerend na zamówienie.

Biblioteka

Biblioteka Instytutu liczy ponad 20 tysięcy książek. Tworzony jest katalog cyfrowy pozwalający na łatwe znalezienie poszukiwanych książek. Prowadzona jest wymiana publikacji z innymi bibliotekami. Organizowane są kiermasze książek.

Działalność naukowa i wydawnicza

Instytut organizuje i bierze udział w sympozjach naukowych i konferencjach, prowadzi badania własne i wydaje publikacje naukowe. Raz w roku wydawany jest biuletyn drukowany, a co miesiąc biuletyn elektroniczny, w których znajdują się bieżące informacje o działalności Instytutu.

Galeria

W części muzealnej Instytutu znajduje się kolekcja obrazów głównie malarzy polskich. W gablotach umieszczone są zbiory falerystyczne. Instytut posiada wiele innych obiektów o znaczeniu historycznym takich jak znaczki i karty pocztowe.

Działalność edukacyjna

Instytut organizuje spotkania i akcje popularyzujące historię Polski i o charakterze edukacyjnym: wykłady, prezentacje, spotkania z autorami, wystawy; pokazuje regularnie filmy dokumentalne i historyczne. W szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej organizuje lekcje historii dla szkół polonijnych i nagradza najlepszych uczniów.

Działania w społeczności

Instytut uczestniczy w działalności społeczności polonijnej; bierze udział w lokalnych wydarzeniach organizowanych przez organizacje polonijne, polskie organizacje zagraniczne, i szkoły dokształcające; użycza miejsca organizacjom polonijnym na spotkania i wykłady. Instytut jest członkiem Metropolitan Library Council zrzeszającej biblioteki i muzea w Nowym Jorku i okolicach, a także Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.



DOSTĘPNOŚĆ CYFROWA

POSŁUCHAJ TEKSTU ZAMIESZCZONEGO NA STRONIE / CZYTA SYNTEZATOR MOWY




NOWOŚCI W INSTYTUCIE - ARCHIWUM




PORTAL IRJP WYŚWIETLONO 1402592 RAZY



×