IRJP: Zmiany w kierownictwie Instytutu Kolbego




NOWOŚCI W INSTYTUCIE



Polska    2024-02-16

Zmiany w kierownictwie Instytutu Kolbego

Barbara Nowacka, ministra Edukacji Narodowej, powołała, w dn. 15 lutego 2024 roku, na stanowisko dyrektora Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego, dr Urszulę Starakiewicz-Krawczyk. Informację podczas briefingu prasowego przekazała Joanna Mucha, sekretarz stanu w MEN.

Ministerstwo postawiło przed nową dyrekcją zadanie usunięcia nieprawidłowości, które wykazał audyt prowadzony w Instytucie, a także usprawnienie pracy jednostki, której celem jest wsparcie środowisk polonijnych i polskich za granicą w promocji i edukacji rodzimego języka, wspieranie polonijnych inicjatyw i wzmacnianie współpracy między instytucjami Państwa Polskiego a Polakami mieszkającymi za granicą.

Więcej informacji przekazano na konferencji prasowej w dn. 15 lutego 2024 roku (komunikat MEN):
https://www.gov.pl/web/edukacja/dyrektor-instytutu-rozwoju-jezyka-polskiego-im-sw-maksymiliana-marii-kolbego-odwolany

Podczas konferencji wiceministra Joanna Mucha powiedziała, że w ostatnich tygodniach odbyła serię spotkań z przedstawicielami Polonii i nauczycielami, którzy prowadzą polskie szkoły za granicą. – Naszym celem jest jak najszersza współpraca z Polonią i stałe wzmacnianie środowisk polonijnych. Dlatego reguły przekazywania środków muszą być transparentne i skonstruowane w taki sposób, by nikogo z konkursów nie wykluczać, by każdy mógł wziąć w nich udział, a wszystkie pomysłowe działania, służące popularyzacji języka polskiego i rodzimej kultury, miały szansę na uzyskanie wsparcia państwa polskiego. Dzisiejsze powołanie dr Urszuli Starakiewicz-Krawczyk na stanowisko dyrektora Instytutu Kolbego ma charakter doraźny. Docelowo, w najbliższych miesiącach, przeprowadzony zostanie otwarty konkurs na to stanowisko – poinformowała ministra Mucha.
 
– Chcę rozwiać obawy środowisk polonijnych i polskich za granicą. Instytut Rozwoju Języka Polskiego będzie nadal wspierał naszych rodaków mieszkających za granicą, ich projekty oświatowe, kulturalne, promocyjne i integracyjne – zapewnia nowa dyrektor Instytutu. – Zadania Instytutu oraz poziom wsparcia nie będą w żaden sposób ograniczane, a wręcz przeciwnie. Chcemy, by zasady przyznawania wsparcia były przejrzyste i jasne dla wszystkich. By urząd działał transparentnie, szybko i efektywnie. Temu poświęcę swoje pierwsze tygodnie urzędowania – dodaje Urszula Starakiewicz-Krawczyk.

Nowa dyrektor jest doktorem nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu. Przez 10 lat była wykładowcą akademickim na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W tym czasie wypromowała kilkudziesięciu magistrów i licencjatów.

Ma bogate doświadczenie w tworzeniu startupów technologicznych i zarządzaniu nimi, pracowała także przy finansowaniu nowatorskich przedsięwzięć po stronie venture capitals, prowadziła akcelerator biznesowy.

Zamężna, ma trójkę dzieci, dwie sześcioletnie bliźniaczki i nastoletniego syna. Kocha sport na łonie natury, w szczególności narciarstwo i wspinaczkę.

Dyrektor Urszula Starakiewicz-Krawczyk objęła nową funkcję z dniem 15 lutego 2024 roku. Zastąpiła dr. hab. Jacka Gołębiowskiego, prof. KUL.

Jednocześnie w dn. 16 lutego br. na stanowisko zastępcy dyrektora Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego została powołana Anna Chrościcka, która zastąpiła na tej funkcji Jacka Janowiaka.

Anna Chrościcka ma wieloletnie doświadczenie w administracji publicznej na stanowiskach kierowniczych.

 

O Instytucie

Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego powołany został na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. Zadania Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego wynikające z ustawy:

  1. inicjowanie i realizowanie działań dotyczących promocji języka polskiego;
  2. wspieranie kultywowania polskiej tradycji i wartości języka polskiego jako ojczystego oraz promocji języka polskiego jako ojczystego wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą; 
  3. wzmacnianie współpracy między Polonią i Polakami zamieszkałymi za granicą a podmiotami działającymi w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, w szczególności w dziedzinie edukacji i nauki; 
  4. wspieranie inicjatyw oraz projektów edukacyjnych i naukowych mających na celu pogłębianie znajomości języka polskiego; 
  5. upowszechnianie języka polskiego jako obcego; 
  6. współpraca ze szkołami, uczelniami, instytucjami publicznymi, stowarzyszeniami, fundacjami, organizacjami i innymi podmiotami działającymi w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą na rzecz rozwoju języka polskiego za granicą.

DOSTĘPNOŚĆ CYFROWA

POSŁUCHAJ TEKSTU ZAMIESZCZONEGO NA STRONIE / CZYTA SYNTEZATOR MOWY




NOWOŚCI W INSTYTUCIE - ARCHIWUM




PORTAL IRJP WYŚWIETLONO 1433711 RAZY



×