IRJP: Instytut Kolbego z wizytą w polonijnych szkołach w Niemczech, Francji i we Włoszech
NOWOŚCI W INSTYTUCIEPolska    2024-03-27

Instytut Kolbego z wizytą w polonijnych szkołach w Niemczech, Francji i we Włoszech

Od 13 do 20 marca trwała wizyta robocza przedstawiciela Instytutu w szkołach polonijnych w Niemczech, Francji i Włoszech. Łukasz Konopa odwiedził 8 placówek edukacyjnych, wziął też udział w uroczystych obchodach 30-lecia Szkoły Polskiej w Grenoble.

13 marca przedstawiciel Instytutu odwiedził w Ulm (Niemcy) Stowarzyszenie InKontakt, które prowadzi szkoły polonijne w Ulm i Leipheim. Przedstawiciele Stowarzyszenia poinformowali o warunkach nauczania j. polskiego oraz zaprezentowali sprzęt komputerowy zakupiony dzięki dotacji przekazanej przez Instytut. Ze strony Stowarzyszenia w spotkaniu uczestniczyły cztery osoby wraz z prezesem Adrianem Fijołkiem.

14 i 15 marca we Fryburgu Bryzgowijskim (Niemcy) odbyło się spotkanie z przedstawicielkami Stowarzyszenia Lajkonik prowadzącego miejscową szkołę polonijną. Stowarzyszenie reprezentowały trzy osoby, na czele z prezeską Ewą Bobkiewicz. Pracownik Instytutu przekazał informacje o jego działalności, odwiedził niemiecką szkołę, gdzie odbywają się sobotnie lekcje języka polskiego oraz przekazał na rzecz Stowarzyszenia zestaw symboli narodowych wraz z książkami.

Kolejnego dnia Instytut Kolbego wziął udział w uroczystościach 30-lecia Szkoły Polskiej w Grenoble, podczas których Łukasz Konopa wręczył nauczycielom i innym zasłużonym osobom upominki, stanowiące wyróżnienie ich pracy na rzecz miejscowej szkoły. Na uroczystości odczytano list z gratulacjami dyrektor Claudii Torres-Bartyzel nadesłany z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

17 marca w Aix-en-Provence reprezentant Instytutu spotkał się z Martą Folzer oraz innymi przedstawicielami Stowarzyszenia Polonica, prowadzącymi miejscową szkołę polonijną. Po wymianie informacji o działalności Instytutu i Stowarzyszenia, przekazał na rzecz szkoły książki, gry oraz zestaw symboli narodowych. Tego samego dnia odbyło się także spotkanie z przedstawicielkami Stowarzyszenia Szkoła Polska w Nicei: Katarzyną Bohême i Hanną Kamińską-Klein.

Kolejnego dnia wizyty reprezentant Instytutu spotkał się z przedstawicielkami szkoły polonijnej w Pontenure (Włochy), a 19 marca z dyrektor szkoły polonijnej z Campiglia dei Berici. Tego samego dnia w Padwie odbyło się spotkanie z Joanną Wesołowską, prezeską Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech,. Podczas spotkań omawiano problematykę szkolnictwa polonijnego we Włoszech, a szkoły otrzymały zestawy symboli narodowych i materiały edukacyjne.
NOWOŚCI W INSTYTUCIE - ARCHIWUM
PORTAL IRJP WYŚWIETLONO 1398396 RAZY×